PRATITE NAS:

Top
 

Korizmeni koncert

3 tra

Korizmeni koncert

Program:

Stabat Mater, G.B.Pergolesi

Djelo Stabat Mater, skladatelja G.B. Pergolesia sastoji se od sljedecih stavaka:

 

  1. Stabat Mater dolorosa, duet

(Stala plačuć tužna mati)

  1. Cujus animam gementem,  sopran

(Dušom njenom razboljenom)

  1. O quam tristis et afflicta, duet

(O koliko ucviljena)

  1. Quae moerebat et dolebat, mezzosopran

(Bol bolova sve to ljući)

  1. Quis est homo qui non fleret, duet

(Koji čovjek ne bi plak’o)

6.Vidit suum dulcem natum, sopran

(Gleda svoga milog sina)

  1. Eja Mater fons amoris, mezzosopran

(Vrelo milja, slatka Mati)

  1. Fac ut ardeat cor meum, duet

(Neka ljubav srca moga)

  1. Sancta Mater, istud agas, duet

(Rane drage, Majko sveta)

  1. Fac ut portem Christi mortem, mezzosopran

(Učini da mogu podnijeti Kristovu smrt)

11.Inflammatus et accensus, duet

(Da me plamen ne opali)

12.Quando corpus morietur, duet

(Kad mi zemlja tijelo primi)

  1. Amen

MIMA KARAULA svoje glazbeno obrazovane započinje u Glazbenoj školi „Vatroslav Lisinski“ te paralelno pjeva u zboru „Zvjezdice“ gdje djeluje kao solistica na brojnim nastupima u Hrvatskoj i inozemstvu. Sa 17 god upisuje pripremnu godinu u Grazu, na Universitatu fur Musik und Darstellende Kunst. Poslije te godine upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi prof.Ljiljane Molnar Talajić te diplomira 2006 god. Potom upisuje umjetničko usavršavanje, smjer opera, u klasi prof. Martine Zadro koje završava ulogom Jelene u operi „Nikola Šubić Zrinjski“ u HNK Zagreb. Debitirala je ulogom Vjeverice u Ravelovoj operi „Dijete i čarolija“ u Hnk Zagreb. Također ostvaruje ulogu prvog dječaka u Mozartovoj „Čarobnoj fruli“, ulogu paža u Verdievom „Rigollettu“, ulogu Biance u operi „La Rondine“ od G.Puccina. Sudjelovala je u projektu HVA Sv. Blaž, „Zrinjski kroz Hrvatsku“, te pjevala ulogu Jelene u Drnišu, Vukovaru te Zrinu. U praizvedbi opere „Sunce i ledeni vjetar“ T. Vorel, pjevala je ulogu Sunca. Također je sudjelovala na Muzičkom Biennalu u suradnji sa HNK Zagreb u prvoj „ Operi za bebe“. Sudjelovala je na nekoliko natjecanja u Hrvatskoj i inozemstvu, te osvojila 1.nagradu na međunarodnom pjevačkom natjecanju Lav Mirski . Usavršavala se kod mnogih velikih opernih imena kao što su Vitomir Marof, Martina Zadro, Silvia Dalla Benetta, Paolo de Napoli, Adela Golac Rilović… Stalna članica je zbora HNK u Zagrebu. Njeguje i koncertnu karijeru i ima niz uspješnih koncerata iza sebe u raznim sastavim i sa raznim orkestrima. Bavi se  i sinkroniziranjem animiranih filmova, te kao glazbeni producent istih. Članica je i sastava „Tri soprana ONE“ s kojima ostvaruje brojne koncerte.

 

DINA JULARIĆ IVANČIĆ rođena je u Baselu, u Švicarskoj, a klavir je je započela učiti u Kazahstanu te nastavila u Sarajevu i Zagrebu. Na Muzičkoj akademiji u Zagrebu diplomirala je klavir (u klasi Ante Milića) i pjevanje (u klasi Renate Pokupić). Nastupila je kao solistica s Budafok Dohnányi orkestrom, Pruskim komornim orkestrom, Karlovačkim komornim orkestrom, Akademskim zborom Ivan Goran Kovačić, Ansamblom ASMANGU te Baroknim orkestrom Muzičke akademije u Zagrebu. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu utjelovila je uloge Fenene (Verdijev Nabucco), Maddalene i Giovanne (Verdijev Rigoletto), Kate Pinkerton (Puccinijeva Madame Butterfly), Treće dame (Mozartova Čarobna frula), Charis (Papanodopulov Amfitrion) i Abre (Paraćeva Judita). Surađivala je s dirigentima Pier Giorgom Morandijem, Gáborom Hollerungom, Marcellom Mottadellijem, Vinzenzom Weissenburgerom, Berislavom Šipušem, Josipom Šegom, Lukom Vukšićem, Vetonom Marevcijem, i Simonom Dešpaljem. Predstavila se u Händelovim oratorijima Mesija (u dvorani Müpa u Budimpešti) i Uskrsnuće (u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu) te na Osorskim glazbenim večerima uz Trio Eusebius.

 

Pijanist KREŠIMIR STARČEVIĆ privlači pozornost publike i kritike osmišljavajući i izvodeći koncerte kojima obilježava značajne obljetnice velikih skladatelja: Debussy 100 – integralna izvedba komorne glazbe s klavirom (2018.); Beethoven 250 – koncertni ciklus klavirske i komorne glazbe (2020.); Saint-Säens 100 – integralna izvedba komorne glazbe za klavir i puhače (2021.); Detonijada 85 – klavirska i komorna glazba Dubravka Detonija; Bersa & Rahmanjinov 150 – klavirska trija (2023.); Poulenc 125 – integralna izvedba komorne glazbe za klavir i puhače (2024.). Godine 2023. godine izvodi i solo pjesme Berse i Rahmanjinova s bas-baritonom Krešimirom Stražancem. Uspješne izvedbe diljem Hrvatske, turneja po Brazilu i koncert u Beču rezultirali su prvom studijskom snimkom solo pjesama Blagoja Berse, koju je u studenom 2024. na dvostrukom albumu objavila ugledna njemačka etiketa Hänssler Classics. Album je dobio pohvale i najveće ocjene kritičara s portala kao što su Opera Wire (New York), Première Loge (Francuska), Online Merker (Austrija), Klassik Heute i Kultura-Extra (Njemačka), Pizzicato (Luksemburg) te glazba.hr (Hrvatska).

 

Kao solist Starčević je nastupio uz Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije, Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu i Zagrebačke soliste, pod ravnanjem dirigenata Pavla Dešpalja, Mladena Tarbuka, Tončija Bilića i Saše Britvića. Među njegovim komornim partnerima su violinist Marco Graziani, violončelisti Latica Anić i Smiljan Mrčela, flautistica Antonija Jurin Starčević, oboist Dario Golčić, klarinetist Bruno Philipp, saksofonist Lovro Merčep i trubač Vedran Kocelj. Svirao je uz udaraljkaše poput Marianne Bednarske, Pei Ching Wu, Javiera Nandayape, Luisa Camacha Montealegra i Filipa Merčepa te je bio umjetnički suradnik Universal Marimba Competition u Belgiji. Nastupio je na festivalima kao što su Tomarimbando (Portugal), Dubrovačke ljetne igre, Osorske glazbene večeri, Glazbene večeri u sv. Donatu u Zadru, Muzički biennale Zagreb, Zagrebački festival klavirskih dua, Samoborska glazbena jesen, International Percussion Ensemble Week u Bjelovaru, Riječke ljetne noći, Rapske glazbe večeri i Memorijal Ranko Filjak u Petrinji. Godine 2016. sudjelovao je u integralnoj kronološkoj izvedbi Beethovenove 32 klavirske sonate – prvom ciklusu održanom u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa u Zagrebu. Dobitnik je Nagrade grada Samobora na natjecanju Ferdo Livadić, Nagrade za najbolju umjetničku suradnju na Tribini Darko Lukić, Dekanove nagrade Muzičke akademije u Zagrebu, prvih i drugih nagrada na regionalnim i državnim hrvatskim natjecanjima, druge nagrade na natjecanju Zlatko Grgošević i treće nagrade na natjecanju zaklade Dino Škrapić. Godine 2018. primio je Nagradu grada Velike Gorice s likom Franje pl. Lučića. Djelovao je kao gostujući urednik emisije Glazbena kutijica Obrazovnog programa Hrvatskog radija. Bio je jedan od organizatora studentskog koncertnog ciklusa Virtuoso u Zagrebu (2009.-2014.), umjetnički ravnatelj Zagrebačkih ljetni večeri (2014. – 2015.) te izvršni direktor Hrvatskog društva Aleksandar Skrjabin (2019. – 2023.). Krešimir Starčević počeo je svirati klavir tek u dobi od 12 godina u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici u klasi Andreje Markulin. Muzičku akademiju u Zagrebu upisuje 2007. u klasi Đorđa Stanettija, gdje je preddiplomski studij završio 2011. godine magna cum laude, a diplomski studij 2013. Akademsku godinu 2012./2013. proveo je na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču u klasi Stefana Vladara. Usavršavao se kod brojnih pijanista i pedagoga kao što su Danijel Detoni, Ruben Dalibaltayan, Grigory Gruzman, Naum Grubert, Avedis Kouyoumdijan, Noel Flores i Karl-Heinz Kämmerling.

 

Sorry, the comment form is closed at this time.