
Korizmeni koncert

Program:
Stabat Mater, G.B.Pergolesi
Djelo Stabat Mater, skladatelja G.B. Pergolesia sastoji se od sljedecih stavaka:
- Stabat Mater dolorosa, duet
(Stala plačuć tužna mati)
- Cujus animam gementem, sopran
(Dušom njenom razboljenom)
- O quam tristis et afflicta, duet
(O koliko ucviljena)
- Quae moerebat et dolebat, mezzosopran
(Bol bolova sve to ljući)
- Quis est homo qui non fleret, duet
(Koji čovjek ne bi plak’o)
6.Vidit suum dulcem natum, sopran
(Gleda svoga milog sina)
- Eja Mater fons amoris, mezzosopran
(Vrelo milja, slatka Mati)
- Fac ut ardeat cor meum, duet
(Neka ljubav srca moga)
- Sancta Mater, istud agas, duet
(Rane drage, Majko sveta)
- Fac ut portem Christi mortem, mezzosopran
(Učini da mogu podnijeti Kristovu smrt)
11.Inflammatus et accensus, duet
(Da me plamen ne opali)
12.Quando corpus morietur, duet
(Kad mi zemlja tijelo primi)
- Amen
MIMA KARAULA svoje glazbeno obrazovane započinje u Glazbenoj školi „Vatroslav Lisinski“ te paralelno pjeva u zboru „Zvjezdice“ gdje djeluje kao solistica na brojnim nastupima u Hrvatskoj i inozemstvu. Sa 17 god upisuje pripremnu godinu u Grazu, na Universitatu fur Musik und Darstellende Kunst. Poslije te godine upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi prof.Ljiljane Molnar Talajić te diplomira 2006 god. Potom upisuje umjetničko usavršavanje, smjer opera, u klasi prof. Martine Zadro koje završava ulogom Jelene u operi „Nikola Šubić Zrinjski“ u HNK Zagreb. Debitirala je ulogom Vjeverice u Ravelovoj operi „Dijete i čarolija“ u Hnk Zagreb. Također ostvaruje ulogu prvog dječaka u Mozartovoj „Čarobnoj fruli“, ulogu paža u Verdievom „Rigollettu“, ulogu Biance u operi „La Rondine“ od G.Puccina. Sudjelovala je u projektu HVA Sv. Blaž, „Zrinjski kroz Hrvatsku“, te pjevala ulogu Jelene u Drnišu, Vukovaru te Zrinu. U praizvedbi opere „Sunce i ledeni vjetar“ T. Vorel, pjevala je ulogu Sunca. Također je sudjelovala na Muzičkom Biennalu u suradnji sa HNK Zagreb u prvoj „ Operi za bebe“. Sudjelovala je na nekoliko natjecanja u Hrvatskoj i inozemstvu, te osvojila 1.nagradu na međunarodnom pjevačkom natjecanju Lav Mirski . Usavršavala se kod mnogih velikih opernih imena kao što su Vitomir Marof, Martina Zadro, Silvia Dalla Benetta, Paolo de Napoli, Adela Golac Rilović… Stalna članica je zbora HNK u Zagrebu. Njeguje i koncertnu karijeru i ima niz uspješnih koncerata iza sebe u raznim sastavim i sa raznim orkestrima. Bavi se i sinkroniziranjem animiranih filmova, te kao glazbeni producent istih. Članica je i sastava „Tri soprana ONE“ s kojima ostvaruje brojne koncerte.
DINA JULARIĆ IVANČIĆ rođena je u Baselu, u Švicarskoj, a klavir je je započela učiti u Kazahstanu te nastavila u Sarajevu i Zagrebu. Na Muzičkoj akademiji u Zagrebu diplomirala je klavir (u klasi Ante Milića) i pjevanje (u klasi Renate Pokupić). Nastupila je kao solistica s Budafok Dohnányi orkestrom, Pruskim komornim orkestrom, Karlovačkim komornim orkestrom, Akademskim zborom Ivan Goran Kovačić, Ansamblom ASMANGU te Baroknim orkestrom Muzičke akademije u Zagrebu. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu utjelovila je uloge Fenene (Verdijev Nabucco), Maddalene i Giovanne (Verdijev Rigoletto), Kate Pinkerton (Puccinijeva Madame Butterfly), Treće dame (Mozartova Čarobna frula), Charis (Papanodopulov Amfitrion) i Abre (Paraćeva Judita). Surađivala je s dirigentima Pier Giorgom Morandijem, Gáborom Hollerungom, Marcellom Mottadellijem, Vinzenzom Weissenburgerom, Berislavom Šipušem, Josipom Šegom, Lukom Vukšićem, Vetonom Marevcijem, i Simonom Dešpaljem. Predstavila se u Händelovim oratorijima Mesija (u dvorani Müpa u Budimpešti) i Uskrsnuće (u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu) te na Osorskim glazbenim večerima uz Trio Eusebius.
Pijanist KREŠIMIR STARČEVIĆ privlači pozornost publike i kritike osmišljavajući i izvodeći koncerte kojima obilježava značajne obljetnice velikih skladatelja: Debussy 100 – integralna izvedba komorne glazbe s klavirom (2018.); Beethoven 250 – koncertni ciklus klavirske i komorne glazbe (2020.); Saint-Säens 100 – integralna izvedba komorne glazbe za klavir i puhače (2021.); Detonijada 85 – klavirska i komorna glazba Dubravka Detonija; Bersa & Rahmanjinov 150 – klavirska trija (2023.); Poulenc 125 – integralna izvedba komorne glazbe za klavir i puhače (2024.). Godine 2023. godine izvodi i solo pjesme Berse i Rahmanjinova s bas-baritonom Krešimirom Stražancem. Uspješne izvedbe diljem Hrvatske, turneja po Brazilu i koncert u Beču rezultirali su prvom studijskom snimkom solo pjesama Blagoja Berse, koju je u studenom 2024. na dvostrukom albumu objavila ugledna njemačka etiketa Hänssler Classics. Album je dobio pohvale i najveće ocjene kritičara s portala kao što su Opera Wire (New York), Première Loge (Francuska), Online Merker (Austrija), Klassik Heute i Kultura-Extra (Njemačka), Pizzicato (Luksemburg) te glazba.hr (Hrvatska).
Kao solist Starčević je nastupio uz Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije, Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu i Zagrebačke soliste, pod ravnanjem dirigenata Pavla Dešpalja, Mladena Tarbuka, Tončija Bilića i Saše Britvića. Među njegovim komornim partnerima su violinist Marco Graziani, violončelisti Latica Anić i Smiljan Mrčela, flautistica Antonija Jurin Starčević, oboist Dario Golčić, klarinetist Bruno Philipp, saksofonist Lovro Merčep i trubač Vedran Kocelj. Svirao je uz udaraljkaše poput Marianne Bednarske, Pei Ching Wu, Javiera Nandayape, Luisa Camacha Montealegra i Filipa Merčepa te je bio umjetnički suradnik Universal Marimba Competition u Belgiji. Nastupio je na festivalima kao što su Tomarimbando (Portugal), Dubrovačke ljetne igre, Osorske glazbene večeri, Glazbene večeri u sv. Donatu u Zadru, Muzički biennale Zagreb, Zagrebački festival klavirskih dua, Samoborska glazbena jesen, International Percussion Ensemble Week u Bjelovaru, Riječke ljetne noći, Rapske glazbe večeri i Memorijal Ranko Filjak u Petrinji. Godine 2016. sudjelovao je u integralnoj kronološkoj izvedbi Beethovenove 32 klavirske sonate – prvom ciklusu održanom u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa u Zagrebu. Dobitnik je Nagrade grada Samobora na natjecanju Ferdo Livadić, Nagrade za najbolju umjetničku suradnju na Tribini Darko Lukić, Dekanove nagrade Muzičke akademije u Zagrebu, prvih i drugih nagrada na regionalnim i državnim hrvatskim natjecanjima, druge nagrade na natjecanju Zlatko Grgošević i treće nagrade na natjecanju zaklade Dino Škrapić. Godine 2018. primio je Nagradu grada Velike Gorice s likom Franje pl. Lučića. Djelovao je kao gostujući urednik emisije Glazbena kutijica Obrazovnog programa Hrvatskog radija. Bio je jedan od organizatora studentskog koncertnog ciklusa Virtuoso u Zagrebu (2009.-2014.), umjetnički ravnatelj Zagrebačkih ljetni večeri (2014. – 2015.) te izvršni direktor Hrvatskog društva Aleksandar Skrjabin (2019. – 2023.). Krešimir Starčević počeo je svirati klavir tek u dobi od 12 godina u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici u klasi Andreje Markulin. Muzičku akademiju u Zagrebu upisuje 2007. u klasi Đorđa Stanettija, gdje je preddiplomski studij završio 2011. godine magna cum laude, a diplomski studij 2013. Akademsku godinu 2012./2013. proveo je na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču u klasi Stefana Vladara. Usavršavao se kod brojnih pijanista i pedagoga kao što su Danijel Detoni, Ruben Dalibaltayan, Grigory Gruzman, Naum Grubert, Avedis Kouyoumdijan, Noel Flores i Karl-Heinz Kämmerling.
Sorry, the comment form is closed at this time.