Dana planeta Zemlje
Dan planeta Zemlje
Dan 22. travnja obilježava se diljem svijeta kao Dan planeta Zemlje, dan na koji osobitu pažnju posvećujemo očuvanju okoliša i prirodnih bogatstava našeg planeta. Danas se Dan planeta Zemlje obilježava u 175 zemalja diljem svijeta. Zanimljivo je da je to jedini događaj koji se u isto vrijeme slavi u cijelom svijetu što ga čini najvećim svjetovnim praznikom na svijetu.
Pučko otvoreno učilište Zaprešić Vas poziva na sudjelovanje u radionici izrade bedževa i visećih ukrasa od recikliranog materijala. Inspirirat ćemo se raznolikim oblicima i vrstama oblaka te pojavama odnosno oborinama koje nam oblaci donose. Radionici može prisustvovati bez najave, prije ili nakon predstave „ Zeko traži mamu“.
Jeste li znali koliko oblaka postoji i zašto su važni za naš planet?
U sklopu programa pogledajte izložbu oblaka učenika OŠ Antuna Augustinčića i Likovne radionice Pouz-a te saznajte nešto više o vremenskim promjenama, vrstama oblaka i raznim oborinama.
Izložbu oblaka možete pogledat 22. travnja od 17-20h u Vršilnici, Novi dvori
Razlikujemo tri glavne vrste oblaka ovisno o njihovoj visini u atmosferi:
Niski oblaci su oni koji nastaju na visinama do 6500 stopa (2000 metara) i uključuju slojeve, stratokumuluse i kumuluse. Stratus oblaci su ravni i bez obilježja, stratokumulusi su niski, zaobljeni i sivi, a kumulusi su pufasti i bijeli.
Oblaci srednje razine su oni koji se formiraju između 6.500 i 20.000 stopa (2.000 i 6.000 metara) i uključuju altokumuluse i altostratuse. Altokumulusni oblaci su bijeli ili sivi i izgledaju poput pamuka, dok su altostratusi sivi ili plavo-sivi i često prekrivaju cijelo nebo.
Visoki oblaci su oni koji se formiraju iznad 20 000 stopa (6 000 metara) i uključuju ciruse, cirostratuse i cirokumuluse. Cirusi su tanki i pramenovi, cirostratusi su tanki i često prekrivaju cijelo nebo, a cirokumulusi su mali, bijeli i okrugli.
Padalinama ili oborinama zovemo oblike kondenzirane ili sublimirane vodene pare u zraku koji padaju na Zemljinu površinu ili nastaju na samom tlu (rosa, mraz, inje). Od padalina dobivaju svoju potrebnu vodu čovjek, životinje i biljke pa padaline imaju važnu ulogu u izgledu i društvenom značenju Zemljina prostora.
Oblaci igraju važnu ulogu u regulaciji klime na Zemlji i podržavanju života na planetu.
Oblaci pomažu regulirati temperaturu Zemlje reflektirajući dolazno sunčevo zračenje natrag u svemir i zadržavajući toplinu koju emitira Zemljina površina.
Oblaci su sastavni dio ciklusa vode što je ključno za održavanje života na Zemlji, nastaju kada se vodena para u atmosferi kondenzira u sitne kapljice ili kristale leda. Te kapljice i kristali na kraju padaju na Zemljinu površinu kao oborine, izvor su vode biljkama, životinjama i ljudima.
Oblaci pružaju važne naznake o trenutnim i budućim vremenskim uvjetima. Meteorolozi mogu koristiti obrasce oblaka za predviđanje vremenskih pojava kao što su oluje, oborine i promjene temperature.
Oblaci mogu imati značajan utjecaj na ekosustave koje prekrivaju. Na primjer, oblaci pomažu stvoriti idealne uvjete osjetljivim biljnim i životinjskim vrstama, smanjujući rizik od oštećenja sunčevim zrakama ili dehidracije.
Općenito, oblaci su bitan dio Zemljinog sustava i igraju ključnu ulogu u održavanju života na planetu.
Recikliranjem štitimo okoliš smanjenjem zagađenja i očuvanjem prirodnih resursa, pomažemo smanjiti količinu otpada koji završava na odlagalištima i spalionicama, a samim time utječemo i na razinu emisije stakleničkih plinova.
Sorry, the comment form is closed at this time.